História ikonického záhradného kresla Adirondack

29.01.2025

Dnes už ikonické záhradné kreslo Adirondack začalo svoj príbeh písať ešte v roku 1903 vďaka džentlmenovi menom Thomas Lee. Ten mal krásne letné sídlo vo Westporte v New Yorku priamo pri jazere Champlain, ale niečo mu tam predsa len chýbalo. Dom s krásnym výhľadom priamo na jazero bol fantastický, no na západ slnka sa musel vonku pozerať postojačky. To mu vniklo myšlienku na pohodlné záhradné sedenie s priestorom, kam by si mohol položiť svoj vychladený kokteil.

Lee sa teda rozhodol zostrojiť pre svoju rodinu dokonalú stoličku, ktorá by bola pohodlná a zároveň trvanlivá, mala mať pevný povrch, dostatok miesta na drink a predovšetkým musela byť masívna a vyvážená, aby ju mohol umiestniť aj na svahovitom teréne v pohoriach regiónu Adirondack v New Yorku. Američan teda prišiel s niekoľkými rôznymi návrhmi a s pomocou svojich rodinných príslušníkov nakoniec zostrojil kreslo vyrobené z jedenástich kusov dreva, ktoré boli vyrezané z jednej dosky. Vznikol tak priestranný dizajn s vysokou chrbtovou opierkou a extra širokými lakťovými opierkami na letný nápoj.

V jedno letné popoludnie, keď Lee relaxoval pri jazere v jednom zo svojich kresiel, zastavil sa u neho jeho dobrý priateľ Harry Bunnell, ktorý mal v meste stolársku dielňu. Nový výrobok sa mu okamžite zapáčil a keďže v zimných mesiacoch kšefty veľmi nešli, navrhol svojmu kamarátovi, že vyrobí niekoľko kusov a skúsi ich predať vo svojom obchode. Lee súhlasil, keďže Bunnell bol čestný muž, dôveryhodný a predovšetkým to bol jeho kamarát. S úsmevom na tvári si tak podali ruku a uzavreli dohodu.

Bunnell tak podľa plánov postavil Leeove drevené kreslá. Použil drevo z lipy alebo hemlocku a farbil ich v zelenej alebo stredne tmavohnedej farbe. Obyvateľom Westportu okamžite udreli do očí a strhlo sa menšie šialenstvo, keďže nový výrobok chcel mať doma takmer každý. Keď si Bunnell uvedomil, aké sú tieto kreslá populárne, mierne upravil dizajn, spravil ich užšími a v apríli roku 1904 patentoval svoj výrobok pod názvom Westport Plank Chair. Obišiel pritom svojho kamaráta Thomasa Leeho, ten bol však bohatý a podľa všetkého mu to veľmi nevadilo.

Bunnel potom svoje stoličky predával ešte dlhých dvadsať rokov, pričom na každú umiestnil svoj podpis. Dnes sú originálne stoličky podpísané Bunnellom veľmi vyhľadávané a v aukciách sa predávajú za tisíce dolárov.

 Stoličky Westport si získali veľkú popularitu najmä vďaka svojej trvanlivosti a vysokej úrovni komfortu, v priebehu rokov sa však ich dizajn začal meniť až na moderné kreslo Adirondack, ktorá sa v porovnaní s pôvodným dizajnom líši najmä v opierke, tá sa dnes už skladá z viacerých dosiek. V súčasnosti sa fantázii medze nekladú a kreslá Adirondack sú dostupné v rôznych druhoch či farbách. Nájdete ich na pláži, pri jazere, pri ohniskách či doma na záhrade. Stali sa symbolom pre americké leto a postupne si hľadajú cestu do domácnosti na celom svete.